Bir Mucidin Öyküsü TRT Radyo 1’de Dijital Hayat’ta

Mucit Yrd. Doç. Dr. Turhan Alçelik Dijital Hayat programında Bilal Eren'in konuğu olacak.

27 Şubat 2015

bir-mucidin-hikayesi-09 (1)

Her cuma TRT Radyo 1’de yayınlanan Bilal Eren’in hazırlayıp sunduğu “Dijital Hayat” programının bu haftaki konuğu göz doktoru, mucit ve akademisyen Turhan Alçelik oldu.

Göz hastalıkları alanında hem teorik hem de pratik anlamda sayısız çalışmaları bulunan ve “göz kamaştırmayan far” projesi ile dünya 1. si olan mucit Turhan Alçelik, “mucitlik ve icatlar insanların ihtiyacı sonucu doğmaktadır” dedi.

“Mucit olmak için akademik  geçmişe sahip olmaya gerek yok”

“Buluş sahipleri gelişen teknolojileri, insanların ihtiyaçlarına uygun hale getirmektedir” diyen Alçelik, mucit olmak için akademik geçmişe sahip olunması gerekmediğini belirterek mucitliğin bir gözlem işi olduğuna ancak bir icat yapmadan önce üzerinde çalıştığınız konu ile ilgili daha önce yazılmış olan belgeleri okumanın buluş sahiplerine çok büyük avantajlar sağlayacağını da sözlerine ekliyor.

Projesinin yapım aşamasında bir çok yerde ve gece saatlerinde testler yaptığını vurgulayan mucit, insan yaşamanın yarıdan fazlasının gün ışığı olmayan yerlerde geçtiğini ve mevcut suni aydınlatmaların gözleri rahatsız ettiğini söyledi.

Göz kamaştırma etkisi yapmaksızın uzun mesafeli aydınlatma sağlayan araç farının mucidi olan Turhan Alçelik, aynı zamanda göz hastalıklarıyla ilgili çok önemli tedavi yöntemleri içeren “Göz Diyeti” adlı kitabın da yazarı.

bir-mucidin-hikayesi-09-

“Birçok yerde ışıklandırma sistemlerinin değişmesi gerekiyor”

Türkiye de bir çok yerde ki ışıklandırma sistemlerinin değişmesi gerektiğine vurgu yapan Alçelik, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün ışıklandırmaları estetik açıdan çok güzel bir şekilde yapılmış olsa da trafikte ki sürücüler açısından çok tehlikeli” dedi.

Futbol sahalarında ki ışıklandırmalarında, geliştirmiş olduğu sistem sayesinde oyuncular ve seyirciler tarafından daha uygun olacağını ve oyun seyrine olumlu katkı yapacağını, mevcut enerji kullanımını ise  şuan kinin yarısından daha az bir miktara düşüreceğini söyledi.

“Böyle bir teknoloji dünyada bir tek bizde var”

Dünyada şuan için böyle bir teknolojinin sadece bizde olduğunu belirten mucit, ışığın kullanıldığı her yerde bu sistemin kullanılabileceğini  ve dünyada ışık sisteminde 100 milyar dolarlık bir bütçenin var olduğunu, Türkiye’nin bu pazardan alabileceği en büyük payı almasını sağlamak istediklerini söyledi.

 

 

 

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap