Dijital Hayat’ta Bu Hafta Kişisel Sağlık Sistemi “e-nabız” Konuşuldu

T.C Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

22 Mayıs 2015

e-nabiz

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu T.C Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci   oldu.

Bilal Eren: E-Nabız Nedir?

Şuayip Birinci: E-Nabız kişisel bir sağlık sistemidir. Hangi sağlık merkezinde tedavi olursanız olun, bu bir özel muayenehane olabileceği gibi devlet hastahanesi veya özel hastahanede olabilir. Her türlü işlemin gönderildiği ve görülebildiği bir portaldır, size ait bir portal. İsterseniz bir hekimle bir yakınınızla veya sizinle özel ilgilenen biriyle paylaşabilirsiniz. Merkezde ki kimse sizin kişisel verilerinizi göremez yalnız tamamıyla anonim kişiler tarafından görünebilir.

Bilal Eren: Peki bu veriler nelerdir

Şuayip Birinci: Tetkikler, röntgen görüntüleriniz, sağlık raporlarınız, yazılan ilaçlarınız, ilaçların prospektüs bilgileri, alerji bilgileri yani sağlığınızla ilgili her şey. Başka bir esprisi de var buradan organ bağışı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu şekilde organ bağış sistemi sizinle irtibata geçer. Ülkemizde şuan organ bağışı sayısı bayağı yükselmiş durumda. Sağlık Bakanlığı organ bağışı konusunda bu güne kadar görmediği rakamları görmekte.

Bilal Eren: Bu sisteme girmek için şifre mi almak gerekiyor? E-devlet şifresi ile girebilir miyiz?

Şuayip Birinci: E-devlet şifresi ile E-devlet kapısından E-nabız sağlık sistemi diye girebilirsiniz. Ayrıca e-nabız.gov.tr içine girerek E-devlet şifreniz ile giriş yapılabilir. E-devlet şifrenizi kullanıp bir E-nabız şifresi alabiliyorsunuz. Eğer E-devlet şifreniz de yoksa aile hekiminize gidip E-nabız içi geçici şifre verilmesini sağlayabiliyorsunuz. Cep telefonunuz sisteme giriyor. Cep telefonunuza gelen geçici şifre ile şifrenizi değiştirip E-nabızı kullanmaya başlıyorsunuz. Taşra’da E-devlet şifresini almakta sıkıntı yaşayacak insanların olması nedeniyle bu kişilerin aile hekimleri aracılığı ile E-nabıza erişmesi mümkündür. Tabi ki herkesin E-devlet şifresinin olmasının gerekliliği önem taşımaktadır.

Bilal Eren: Bu verileri biz yüklemiyoruz ama değil mi? Doktorumuz veya aile hekimimiz mi yüklüyor.

Şuayip Birinci: Sizin yükleyebildiğiniz kısımlar da var. Bildiğiniz üzere bu proje ilk çıktığında yani ocak 2015 itibariyle oluşan veriler veya 2013’ün ilk aylarından itibaren var olan verilere el atacağız. Ancak bundan öncekileri siz yükleyebilirsiniz. Sistemin farklı bir yönü daha var. Örneğin alerji oluyorsunuz doktora gidene kadar geçiyor veya sönüyor yani ilk halini gösteremiyorsunuz. E-nabız sistemine ilk halini çekip yükleyebiliyorsunuz. Böylece hekiminizin ilk görüntüyü görme şansı oluyor.

Bilal Eren: Yani fotoğraf desteği de veriyor sistem?

 Şuayip Birinci: Evet. Başka bir şey daha var manuel veri anlamda. Kaç adım atmışsınız ne kadar yürümüşsünüz onu da sisteme ekleyebiliyorsunuz. Bu verileri yurt içinden veya yurt dışından güvendiğiniz başka hocalara mail yoluyla gönderebiliyorsunuz. Bu sistem tüm sağlık verilerinizi sizin yönetmenize izin veriyor. Siz verileri kimlerle paylaşmışsanız hatta bu kişiler IP adresi üzerinden ne zaman ulaşmış bunları da görebiliyorsunuz. Sizin izniniz doğrultusunda izleyen kişiyi biliyorsunuz.En güzel yanlarından bir tanesi daha böyle bir durum dünyada başka ülkelerde yok Türkiye’ye özgü. Siz 112’yi burada ki sağlık butonu aracılığı ile aradığınızda 112 acil sağlık ekibine acil sağlık verileriniz bir süreliğine açılabiliyor. Yani sağlık ekibi gönderdiği ambulansın nasıl bir hastaya gittiğini hatta hastanın konumunu görebiliyor.

Bilal Eren: Online olarak 112 ile irtibata geçiyorsunuz ve verilerimiz oradaki 112 acil ekibinin önüne düşüyor öyle mi?

 Şuayip Birinci: 112 butonuna tıklıyorsunuz, sistem size kim için aradığınızı soruyor. Sağlık verisini sizinle paylaşmış kimseler için aradığınızda anneniz, eşiniz veya çocuğunuzun sağlık verileri sağlık ekibinin önüne düşüyor. Dünyada sadece bizde olan bir özellik. Danimarka da bu nitelikler var, bizim sistemimize yakın özelliklere sahip ve 4-5 yıldır aktif şekilde kullanıyorlar. Fakat bizim projenin %40 kadar özelliklere sahipler, bizde şuan çok fazla detay var. Danimarka da aylık sistemin görüntülenmesi 1.2 milyon iken bizde bu rakam 7 milyonlara ulaşıyor. 900.000 insan aktif olarak kullanıyor şuan sistemimizi. 15 gün önce Avrupa da bir kongrede bu sistemi anlattık, böyle bir projenin çalışamayacağını belirtseler de bu proje hali hazırda zaten çalışıyor. Eğer vatandaşımız geçmişe ait verileri gönderilemediği için eksik veya doğru tedavi alamıyorsa hastahaneler bundan sorumlu olur. Vatandaşa ciddi bir güç verdik, bu sistemin sahibi vatandaş ve vatandaş isterse sistemi kaldırabilir.

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap