Dijital Hayat’ta Bu Hafta Teknoloji ve İnternet’te 2015’de Ne Oldu 2016’da Neler Olacak Konusu Konuşuldu

Sistem Yöneticisi/ Fizik Mühendisi Salih Ertuğrul Dijital Hayat Programında Bilal Eren'in konuğu oldu.

8 Ocak 2016

Her cuma TRT Radyo-1 de Teknoloji ve İnternet’in hayatımıza etkilerinin konuşulduğu, Bilal Eren’in sunumunu yaptığı Dijital Hayat programının bu hafta ki konuğu Salih Ertuğrul   oldu.

Bilal Eren: Teknoloji ve İnternet’te 2015 neler oldu?

Salih Ertuğrul:  Artık teknoloji firmaları büyük meblağlarla el değiştiriyor, “Candy Crush” oyunu geçtiğimiz günlerde 5,9 milyar dolara el değiştirdi. İki tekerlekli Hoverboard aracı yılın en çok satan teknoloji ürünlerinden biri oldu. Google yeniden yapılanmaya gitti. Alphabet isimli çatı şirketi altında yeniden yapılanmaya gitti. Hyundai ve Kia yaşlılar ve ağır işte çalışanlar için giyilebilir robotik dış iskelet geliştirdiklerini duyurdu. Geleceğe dönüş filmindeki uçan kaykay gerçek oldu. Bunlarla beraber 2015 de en çok giyilebilir teknolojiler konuşuldu, bunlara örnek verirsek; akıllı takılar, akıllı spor aletleri, akıllı saatler vb. giyilebilir teknolojilerdir. Geçen senenin fuarlarının trendi giyilebilir teknolojiler üzerine oldu. Özellikle oyun sektöründe de sanal gerçeklikler etkin oldu.

Bilal Eren: Sosyal Medya da Neler Yaşandı?

Salih Ertuğrul: İnsanlar anı paylaşma uygulamalarına, anı paylaşmaya daha çok yöneldi. Bu programlardan biri de “PERİSCOPE”. Canlı yayın yapılarak anı paylaşmak için kullanılan bu uygulama ile beraber insanlar artık her anını paylaşmakta. Aylık 400 milyon aktif kullanıcıya ulaşan İnstagram Twitteri geride bıraktı. Facebook’u mobilden kullanan aylık aktif kullanıcı sayısı ortalama 1,31 milyar kişiye ulaştı. Facebook’un Türkiyedeki aktif kullanıcı sayısı 26 milyon rakamına ulaşmış durumda .Jack Dorsey Twitter’a CEO olarak geri döndü.

Bilal Eren: Ülkemiz adına neler gerçekleşti?

Salih Ertuğrul: Kimya dalında yaptığımız araştırmalar ile bilim adamımız Aziz Sancar Nobel Ödülüne layık görüldü. Aselsan, Tubitak ve Bilkent Üniversitelerinin birlikte geliştirdiği ilk milli lazer silahımızın tanıtımı yapıldı. Saab platformunun fikri mülkiyet haklarını satın alan Bilim San. ve Tek. Bakanlığı, yerli otomobil çalışmalarını başlattı. 4.5G ihalesi yapıldı. 2016 Nisan’da kullanmaya başlayacağız. Türkiye’nin uzaya gönderilen 7. haberleşme uydusu olacak olan Türksat 4B uzaya gönderildi.

 

Bilal Eren: Gelecekte bizi neler bekliyor?

Salih Ertuğrul: Çinli bilim insanları gücü 5,14 petawatt olan dünyanın en güçlü lazer ışınını geliştirdi. Nasa Plüton’un şimdiye kadar çekilmiş en yakın görüntüsünü paylaştı. Fotoda kalp şekli vardı. Herkesin çok ilgisini çekti. Nasa Mars’ta dönemsel olarak sıvı halde su olduğuna dair ciddi kanıtlar bulduklarını duyurdu. Uzay da hayat araştırmalarına da bu şekilde devam ediliyor. 400 metrelik dev asteroid Dünya’ya teğet geçti. Dijital reklamlar ön plana çıktı. Mağaza vitrinleri daha interagtif olacak. Akıllı şehirler gelişmekte ve akıllı şehirler ile hayatımız daha da kolaylaşacak, daha çok hayatımızın içerisinde olacak. 3D yazıcılar fiyatlarının düşmesi ile evlere girecek. Nesnelerin interneti kapsamın da akıllı evler; evimizdeki buzdolabı , TV’ler evimize bağlanacak. Geçen yıl çağımızın dahi çocuğu olarak ifade edebileceğimiz birisinden Elon Musk’tan bahsetmekte istiyorum.

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap