Çocukların güvenli internet kullanımı için “sosyal göz”

İnternet kullanıcıları kendileriyle ilgili girilen içerikleri tek bir arayüzde anlık takip edip, raporlandırabilecek.

11 Ocak 2015

internet-çocuk

Hacettepe Teknokent’te bir yazılım firması internet ve sosyal medyanın kişiler ve kurumlar üzerindeki olumlu-olumsuz algıların oluşumundaki etkisi üzerinde duran yeni çalışmalar geliştirdi.

Konuyla ilgili çalışmaları yürüten şirketin sahibi Güven Köse, uzun zamandır arama teknolojileri üzerine konsantre olan firmalarının “Sosyal Göz” adında yeni bir yazılım geliştirdiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’na konuşan Köse, “Sosyal Göz”ün, TÜBİTAK tarafından desteklendiğini ve Türkiye Bilişim Derneği’nin “En Etkili Sosyal Medya Projesi” dalında, “Sosyal Medya Takip ve Analiz Sistemi’nin (Sosyal Göz) büyük ödüle layık görüldüğünü ifade etti.

Yazılımın klasik medya takip sistemlerinden farkları üzerine açıklamalarda bulunan Köse, sosyal medya gibi kontrolü mümkün olmayan internet kullanımları için de “sosyal göz” yazılımı ile büyük bir mesafe kat edileceğini söyledi.

Velilerin, kontrol edilmesi zor olan sosyal medya mecralarında çocuklarının hareketlerini yakından takip ederek olası tehlikelere karşı korumak için önlemler almalarının bir zorunluluk haline geldiğini kaydeden Güven Köse açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Burada en büyük görev ailelere düşüyor. Bu noktada Sosyal Göz, bir nevi sosyal mecralarda ailelerin gözü kulağı olacak. Sosyal Göz ile aileler, sadece çocuğunun paylaşımlarını değil çocuğu hakkında diğer insanlar tarafından yapılan paylaşımları da anlık olarak görebilecek. Böylece önlemini daha hızlı bir şekilde alabilecek.”

Haberin tamamı için: http://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/448350–internette-cocuklar-icin-quot-sosyal-goz-quot

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap