Darknet’te gizlenmek kolaylaşacak mı…?

Dark web ya da darknet olarak adlandırılan internetin indekslenmemiş sunucularına erişmek ve yeni sunucular oluşturmak yakın gelecekte kolaylaşacak. Tor Project'in kurucularından Nick Mathewson, TOR'da yapılacak geliştirmelerle kişilerin ve adreslerin (site) izlenemez hale geleceğini açıkladı.

24 Ocak 2017

Bilinen internetten çok daha büyük olduğu ifade edilen darknet’te güvenlik önlemleri artırılıyor. Şu anki haliyle, darknet’te var olan adreslerin sahipleri ve bulundukları yerler bilinmezken, sadece adrese sahip olanlar buraları ziyaret edebiliyordu.

Ancak kar amacı gütmeyen Tor Project sistemlerini geliştirerek bu gizliliği daha da artırmayı hedefliyor. Yapılacak gelişmelerle birlikte darknet artık anonim ve izlenemez olmaktan çıkıp aynı zamanda keşfedilemez olacak. Örneğin darknet’te bir alan olacak (basit haliyle web sitesi) ancak kullanıcı adresi paylaşmadığı takdirde kullanıcıdan başka hiç kimse oraya erişemeyecek.

darknet3

Tor (The Onion Router) kullanıcılarının çoğu internette takip edilmemek ve gizli kalmak için tarayıcıyı kullanıyor. Tarayıcı ayrıca İran ve Çin gibi ülkelerdeki sansürün de aşılmasına yardımcı oluyor. Ancak Tor Project’in kurucularından Nick Mathewson, “Yapılacak geliştirmelerden sonra internette adresini sadece sizin bildiğiniz bir köşeniz olabilir. Siz bu adresi kimseyle paylaşmadığınız sürece servis tamamıyla keşfedilemez duruma gelir. Yapacağımız geliştirmeler şimdi sahip olduğumuz güvenlik sistemlerini daha da güçlendirecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de VPN hizmetleriyle birlikte, TOR kullanımı da yasaklanmış durumda.

 

 

 

Kaynak: www.ntv.com.tr

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap