Edward Snowden ile ünlenen Lavabit geri dönüyor…

2013'te Edward Snowden'ın bilgilerine erişmek için FBI'ın incelemek istediği Lavabit adlı e-posta servisi bu isteği reddetmiş ve eylemlerine son vermişti. Ladar Levison tarafından kurulan şifreli e-posta servisi Lavabit tekrar geri dönmeye hazırlanıyor.

25 Ocak 2017

ABD’li bilgisayar uzmanı ve Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, gizli belgeleri medyaya ifşa edince, hakkında soruşturma başlatılmış ve o da Rusya’ya iltica etmişti. Snowden’ın ifşa ettiği belgeler arasındna NSA tarafından yürütülen küresel izleme aletlerinin işletme detayları, Beş Göz ortakları ve birçok ticari ve uluslararası ortağın isimleri bulunuyordu. Soruşturma sırasında Edward Snowden’in o dönem en güvenli e-posta servislerinden olan Lavabit’i kullandığı tespit edilmişti.

2013’te Edward Snowden tarafından kullanıldığı iddiasıyla Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından incelenmek istenen e-posta servisi, kullanıcıların şifrelemede kullandığı SSL anahtarını paylaşmaktansa hizmetine son vermeye karar vermişti. O dönem Lavabit’in aldığı bu karar çok konuşulmuş, pek çok kişinin gizli bilgileri FBI’ın eline geçmemişti. Ancak bu karar sonrası Lavabit’in kapanması ile birçok kullanıcı hesaplarına erişemediği gibi tüm eski postalarda silinmiş oldu.

lavabit3

Lavabit daha güçlü geliyor 

Lavabit’in aradan geçen zamanda özellikle SSL anahtarı konusunda kendini geliştirdiği gözlemleniyor. Bu sebeple yeni versiyonda e-postaların şifrelenmesini sağlayacak SSL anahtarları, bir donanım güvenlik modülünde saklanacak. Bu cihaz anahtarları kaydetmek, mesajları şifrelemek ve şifreli mesajları açmak için kullanılıyor. Söz konusu cihaza dışarıdan müdahale etmek ise imkansız. Çünkü cihaza girilen anahtarları Lavabit dahil kimse görmüyor, bu nedenle kimse içerisinde bulunan mesajları okuyamıyor ya da paylaşamıyor. Anahtarlar cihazdan zorla alınmak istenirse cihaz bir mekanizmayı harekete geçirerek şifreleri sonsuza dek yok ediyor. Bu da Lavabit’i alanında en güvenli e-posta servisi yapıyor.

Yeni sistem ile 3 seçenek geliyor

Lavabit yeni sistem ile kullanıcılara 3 seçenek sunacak: Güvenen, Temkinli ve Paranoyak. Kullanıcılar bunlardan bir tanesini seçerek e-postalarının ne kadar katı ve güvenli bir şekilde şifreleneceğini belirleyecek. Güvenen seçeneğini seçenler e-postaların Lavabit sunucularında barınmasına onay vermiş olacak. Eğer Temkinli seçeneği tercih edilirse, kullanıcılarla ilgili verilen Lavabit’e gitmeyecek. Kullanıcılar kendi sunucularında Lavabit hizmetini kurabilecek. Paranoyak seçeneği ise daha çok aktivistler, gazeteciler ya da muhbirler için geliştirilmiş. Kullanıcının bu seçenekte de yine kendi cihazına yazılım kurması gerekiyor. Ancak başka bir cihazdan mesajlara erişebilmek için şifreleme anahtarının ilk cihazdan alınıp fiziksel olarak bir başka cihaza taşınması gerekiyor.

lavabit

Rakipleri zorlu ama Snowden faktörü var

Lavabit’in tekrar eskisi kadar popüler olması için rakiplerini geçmesi gerekiyor. Çünkü benzer güvenlik önlemleri sunan hizmetler de mevcut. Ancak Lavabit’in Snowden faktörü ile öne çıkması bekleniyor. Edward Snowden’a göre, daha önce müşterilerinin verilerini paylaşmaktansa şirketi kapatacak kadar gizliliğe bağlı olan Lavabit, bugün müşterilerine bu derece güvence sunabilen tek şirket konumunda.

 

 

Kaynak: www.theintercept.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap