Facebook ve Alphabet’in drone ile internet hayali sona mı eriyor…?

Gökyüzünden dünyanın ücra köşelerine internet sağlamak için gündeme gelen projelerde henüz somut bir gelişme yaşanmaması ve artan maliyetler, uzaydan internet yarışının sorgulanmasına neden oluyor.

16 Ocak 2017

Güneş enerjisiyle çalışan ve haftalar, hatta aylar boyunca havada uçarak dünyada internetin ulaşmadığı bölgelere hızlı internet gönderen drone’lar ilk kez gündeme geldiğinde, sanki bir bilim kurgu romanından çıkmış gibiydi.

Bu aslında 2014 yılında Google’ın Titan Aerospace şirketini aldığında ortaya attığı iddialı bir plandı. Google’ın planı, daha önce hiç internete girmemiş topluluklara internet ve tabii ki reklam alabileceği Google hizmetlerini iletmekti.

Ancak Titan Google bünyesinde uzun süre kalmadı. Google, Alphabet adıyla yeniden organize olduğunda, Titan projesi de, aya yolculuk projeleri inceleyen Alphabet bünyesindeki X’e dahil edildi. Ardından yine X içinde, drone’lar ile dağıtım üzerine çalışan Wing ile birleşti. Sonunda geçen yıl X, Titan projesini bitirmeye karar verdi ve tüm çalışanlarını şirketin diğer bölümlerine kaydırmaya başladı.

Birkaç yıl önce internet endüstrisini kasıp kavuran bu uzay yarışında yaşanan bir başka gerileme de Google gibi Facebook ve diğer şirketlerin internet yayını yapabilecek uydular, drone’lar ya da hava araçları üretme çalışmalarında yaşandı.

Google’ın 2014 yılında 500 milyon dolara satın alarak Terra Bella adını verdiği uydu şirketi Skybox Imaging, şu anda açık artırma listesinde bulunuyor.

Facebook da dronelar ve uydular  kullanarak dünyanın ücra köşelerine internet ulaştırma planları hakkında çok fazla açıklama yaptı ancak buna ilişkin şu ana  kadar fazla bir şey ortaya koyamadı. En akılda kalan şey, Facebook’un Aquila adını verdiği drone’un ilk test uçuşunda kaza yapmasıydı. Bu belki de hiç akıllarına gelmemişti.

drone

Facebook ayrıca geçen yıl Eylül ayında SpaceX roketinde meydana gelen patlama nedeniyle AMOS-6 adlı internet uydusunu da kaybetti. Patlamada Facebook’un hiçbir hatası olmasa da, kaza büyük bir kazaydı ve Facebook’un planlarının maliyetli bir şekilde ertelenmesine neden olmuştu. Kazanın ardından Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, şirketin havadan internet sağlama fikrine bağlı olduğunu açıklamıştı.

İşler hiç de kolay görünmüyor

Adil olmak gerekirse hem Facebook hem de Alphabet, çözümü kolay olmayan bir sorunla karşı karşıya bulunuyor. Tabii ki, bu projede başarılı olunur ve dünya üzerinde yeni bir nesil internet kullanıcısı yaratabilirlerse, ödülü de çok büyük olacak.

Ancak uzay yarışı bu iki dev şirketin operasyonlarını yürütürken hep çevrelerinde gördükleri konforlu alanın dışına çıkmış durumda. Uzaydan internet girişimlerine yönelik getirilen düzenlemeler, özellikle internet sektöründe ilk dönemlerde yaşanan denetimsizlik ile karşılaştırıldığında işleri epey güçleştiriyor. Ayrıca basında yer alan kaza haberleri ve kazalar nedeniyle şirketlere yüklenebilecek olan sorumluluklar güçlükleri daha da artırıyor.

Google ve Facebook’un milyarlarca dolarlık servete sahip olduğu biliniyor. Ancak bu büyük kaynaklar dahi, getirisi olmayan projeleri sonsuza kadar fonlayamaz. Drone’lar, uydular ya da balonlar ile internet sağlama hizmeti oldukça pahalı ve başarılı olacağının da garantisi bulunmuyor.

Alphabet bünyesindeki X, gökyüzünden internet sağlanmak için sürdürülen Project Loon projesi konusunda henüz geri adım atmış değil. Ancak Alphabet bünyesindeki şirketlere, söz konusu deneylerin bir gün gerçekten kârlı bir işe dönüşebileceğinin ispatlanması için son dönemde artan baskılar göz önünde bulundurulduğunda, Alphabet’in balonlarının havası yakın zamanda yok olabilir…

 

 

Kaynak: www.businessinsider.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap