İnternetten uçak bileti alımına 2016’da büyük ilgi vardı…

İnternet artık hayatın her köşesinde. Özellikle son yıllarda internetin getirdiği kolaylıklardan faydalanan sektörlerin başında seyahat ve taşımacılık geliyor.

7 Ocak 2017

Seyahat konusunda Google’da yapılan aramaları incelendiğinde otobüs ve uçak biletleri ile ilgili yapılan aramaların son 12 senede yükselişe geçtiği görülüyor. 2012’den bu yana ise bu yükseliş daha belirgin. Bu da şu anlama geliyor; insanlar artık seyahat planlarını ve programlarını internete bakarak, kontrol ederek ve araştırarak yapıyor. Arama motoru verilerine göre, uçak bileti ile ilgili yapılan aramalar otobüs biletine oranla kat ve kat yüksek durumda.

Trend Türkiye’de de yükselişte

Türkiye’de yaşanan üzücü olaylar, terör saldırıları, internetten yapılan aramalara etki etse de, yıl içerisindeki genel trendin arttığını görülüyor.

Özellikle son yıllarda yaza denk gelen Ramazan ve Kurban Bayramı’nda yapılan aramaların sayısı en yüksek hacme ulaşıyor. İnternet sayesinde uçak bileti için yapılan aramalarda sefer, saat, uçak tipi, ikram, check-in gibi pek çok işlem bir kaç tıkla yapılabiliyor.

2016 yılı verilerine göre İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Adana illeri yurt içinde en çok arama yapılan şehirler oldu. Yurt dışı seyahatleri için ise kullanıcılar Bakü, Düsseldorf, Selanik, Atina, Amsterdam gibi seyahat süresi daha kısa olan şehirlere tercihlerinde öncelik verdi.

Yurt içi en çok arama yapılan şehirlerin kendi içinde yüzdeleri şöyle:

1- İstanbul %36

2- İzmir %16

3- Ankara %13

4- Antalya %13

5- Adana %9

6- Trabzon %7

8- Gaziantep %5

yurtici

Büyükşehirler arası yapılan uçuş aramaları diğer İç Anadolu ve Doğu Anadolu şehirlerine oranla büyük farklılıklar göstermekte. İş imkanları, nüfus, yaşam standartları gibi etkenler daha çok genç kesimin havayolunu tercih etmesi ve fiyat araştırmasına neden olan önemli unsurlar olarak belirtiliyor. Bunun dışında yurt dışı aramalarına iş ve tatil açısından bakılacak olunursa tercih edilen şehirlerin arama oranlarının birbirine yakın olduğu gözlemleniyor.

Yurt dışı en çok arama yapılan şehirlerin kendi içinde yüzdeleri şöyle:

1- Bakü %20

2- Düsseldorf %20

3- Selanik %17

4- Atina %15

5- Amsterdam %14

6- Phuket %14

2016 yılı içerisinde uçak bileti sorgulama rakamlarının yüksek oluşu mobil uygulamaların hayata girişiyle birlikte büyük ölçüde artış gösterdi. Kullanım kolaylığı ve bilgiye anında erişim, yolcuların karşılaştırmalarla bütçelerine en uygun bileti seçme imkanı sağlıyor. Seyahat alışkanlıklarının değişmesinde zaman ve konforun büyük bir payı olduğunu belirten Hepfly.com CEO’su Orkun Tekin, yıl içerisinde en çok bilet satışı gerçekleştirilen şehirlerin başında İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropoller olduğunu söyledi.

Yurt içi en çok bilet satılan destinasyonların kendi içinde yüzdeleri şöyle:

1- İzmir -İstanbul %20

2- İstanbul -İzmir %19

3- İstanbul – Ankara %18

4- Ankara -İstanbul %17

5- İstanbul -Adana %13

6- İstanbul -Trabzon %13

yurtici2

Yurt dışına yapılan uçuşlar %70 oranında tatil amaçlı. Bunun dışında seyahat edilen şehrin coğrafyası ve popülerliğinin de önemli olduğunun altı çizilmeli. Önceden gidilecek şehir ile ilgili araştırmalar yapılması, turizm firmalarının içerik konusunda da zengin bir kaynak hazırlamasına neden olmakta. Öyle ki birçok firma blog ve şehir sayfalarıyla da ziyaretçilerine seçim yapma konusunda yardımcı oluyor. İçerikler gidilecek şehirde ne yenir, nerede kalınır, neler yapılır gibi kişinin cevap aradığı sorulara yanıtlar sunuyor. Bu sayede yolculuk planlaması daha da kolay hale geliyor.

Yurt dışı en çok bilet satılan destinasyonların kendi içinde yüzdeleri şöyle:

1- İstanbul – Bakü %20

2- İstanbul – Tiflis %19

3- İstanbul – Londra %18

4- İstanbul – Amsterdam %17

5- İstanbul – Roma %13

2016 yılında yurt içi satılan en uygun biletlerin 17 TL ile Antalya, yurt dışı en uygun bilet ise 120 TL ile Atina uçuşları olduğu belirtildi.

bilet4

Hepfly.com CEO’su Orkun Tekin “Özellikle son yıllarda havacılık sektörüne yapılan yatırımlar, ülkemizde kurulan ve faaliyet gösteren havayollarının uçuş noktalarını artırması, global anlamda da büyük bir piyasa oyuncusu olmamızı sağladı” ifadesini kullanıyor. Tekin, 2017’de özellikle havacılık sektörü ile paralel olarak turizm sektörünün de yoğun ilgi göreceğini belirtti. Yaşanan ekonomik olumsuzluklar ve terör saldırıları aranma trendinde ay bazında düşüş gösterse de yıllık bazda artacağını vurgulayan Tekin, artık insanların tatile gidecekleri net tarihi kestiremeseler bile yoğun bir inceleme yaptığını ve bu yüzden aramaların arttığını da sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak: www.iha.com.tr

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap