Kanada’da hızlı internet bağlantısı artık vatandaşlık hakkı…

Kanada, dijital dünyanın en büyük ihtiyacını nihai kural haline getirerek yüksek hızlı internet erişimini vatandaşlık hakları içine aldı. Temek hizmet olarak sunulacak olan düzenlemeyle sabit geniş bant hizmetleri için tüm Kanada vatandaşları en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak.

31 Aralık 2016

Dijital dünyanın en büyük ihtiyacı olarak kabul edilen hızlı internet bağlantısı, Kanada tarafından nihai kural haline getirildi ve vatandaşlık hakkı olanak ilan edildi.

Kanada, alınan karar ile internetin kırsal alanlara kadar ulaştırılması için 750 milyon dolarlık bir bütçe de ayırdı. Yüksek hızlı internet erişiminden sorumlu olan Kanada’nın ulusal telekomünikasyon düzenleyicisi CRTC, bütçe dahilinde tüm vatandaşlara internet sağlayacak.

jeanpierre

Basın konferansında konu hakkında bilgi veren CRTC Başkanı Jean-Pierre Blais, “Ekonominin, refahın, toplumun ve tüm vatandaşların geleceği önemli hedefler belirlememize bağlı. Bunlardan biri de tüm Kanadalıları 21’inci yüzyıla bağlamak” ifadesini kullandı.

CRTC, internetin “temel hizmet” olarak sunulması kapsamında yeni indirme ve yükleme hızları da belirleyecek. Sabit genişbant hizmetleri için tüm Kanada vatandaşları en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak. Söz konusu limitler, CRTC’nin 2011’de belirlediği sınırların 10 katı.

2021’de tüm nüfus hızlı internete kavuşacak

CRTC verilerine göre Kanada nüfusunun yüzde 18’ini temsil eden 2 milyon kişinin yüksek hızlı internete erişimi yok. Hükümet tarafından ayrılan bütçe 5 yıl için altyapı yenilenmesi için kullanılacak ve 2021 yılında tüm nüfusun hızlı internet erişimine kavuşması sağlanacak.

internet

Yeni vatandaşlık hakkı kapsamında, kablosuz internet erişimi sunan hizmet sağlayıcıların 6 ay içinde mevcut tüm sorunların üstesinden gelecek yeni ürünler sunması kararlaştırılmış durumda.

 

 

Kaynak: www.dijitalx.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap