Zuckerberg arama motoru satın aldı…

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ve Eşi Priiscilla Chan bilimsel çalışmaları destekleyecek bir arama motoru satın aldı. Söz konusu arama motoru bilim alanın da önemli makalelerin araştırılmasında kullanılacak. Yapay zekaya sahip proje Facebook tarafından geliştirilecek ve ücretsiz kullanıcılara sunulacak.

26 Ocak 2017

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Eşi Priscilla Chan yeni bir girişime imza attılar. Ünlü çift, yardım kuruluşu olarak adlandırılan girişim ile Meta adı verilen bir start-up projesini satın aldı.

Meta adındaki arama motoru, akademik makalelere ulaşılmak için kullanılıyor. Bu arama motoru, Meta algoritmasında gelişmiş bir yapay zekaya sahip. Facebook’un yaptığı açıklamaya göre bu proje geliştirilecek ve ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunulacak.

meta

Söz konusu proje ile akademik makalelere ulaşmak oldukça kolaylaşacak. Bu sayede bilim insanları çalışmaları doğrultusunda önemli bilimsel makalelere kolayca ulaşarak çalışmalarını tamamlayabilecek.

Bu arama motorunun bilimsel araştırma yapan akademisyenlere, tez hazırlayan öğrencilere ve sıradan makale araştırması yapan öğrencilere büyük katkı yapması bekleniyor. Bu arama motoru ile Zuckerberg, Google akademiye de rakip olmuş görünüyor.

 

 

Kaynak: www.techcrunch.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap