ABD’liler sosyal medyada okudukları haberlerin ne kadarına güveniyor…?

ABD başkanlık seçimleri sırasında gündeme gelen sosyal medyadaki "sahte haber" iddiaları, gün geçtikte yeni bir boyut kazanıyor. Ünlü istatistik portalı Statista'nın hazırladığı bir grafik, Amerikalıların büyük bölümünün okudukları haberlere güvenmediklerini ortaya koyuyor.

26 Ocak 2017

Facebook ve Twitter gibi birçok sosyal platform haber tüketimini çok basit, kolay ve hızlı hale getirdi. Ancak ne yazık ki bilginin bu kadar bol tüketilmesi, yanlışların arasından doğru haberleri seçmeyi de güçleştiriyor. Bu da son dönemde Facebook’un başına dert olan “sahte ya da yalan haber” sorununu gündeme getiriyor.

Ünlü istatistik portalı Statista’nın hazırladığı grafik, sosyal medyadaki yoğun bilgi dolaşımının, genel kamuoyunun ne kadar endişeli hale geldiğini ortaya koyuyor. Kısa süre önce BuzzFeedd için bir araştırma yapan Ipsos Publif Affairs’e göre, ABD’deki yetişkinlerin büyük bölümü, son bir ayda sosyal medyada okudukları haberlere geleneksel haber kaynaklarından aldıkları bilgilerden daha fazla güveniyor. Araştırmaya katılan 1007 deneğin %55’i haberleri Facebook üzerinden tükettiklerini belirtiyor. Bu oran Facebook’u televizyon yayınlarının ardından %1’lik bir fark ile ikinci sıraya yerleştiriyor.

Tabii ki bu araştırma eksiksiz değil. Facebook ve Twitter haber üreten değil, haber paylaşma platformu olarak işlev görüyor. Bu da kullanıcıların beğenmedikleri kaynakları göz ardı etmesi fırsatını sağlıyor. Ayrıca, birisinin bir haber  kaynağına güveniyor olması, aktarılan haberlerin doğru olduğu anlamına da gelmiyor. Ancak bu günümüzdeki dijital medya ortamının ne kadar karmaşık olduğuna ilişkin başka bir işaret olarak kabul edilebilir. İşte o grafik:

haberler

 

 

Kaynak: www.businessinsider.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap