Trump’ın @POTUS isimli Twitter hesabında arıza olduğu haberleri doğru mu…?

Yemin töreninin ardından Beyaz Saray'da göreve başlayan ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump için Twitter'daki @POTUS hesabı da otomatik olarak aktarılmış durumda. Ancak geçiş döneminde oluşan bir sorun nedeniyle, Trump yönetimi altındaki @POTUS hesabını takip etmek istemeyenler, mesajları görmek durumunda kalıyor.

22 Ocak 2017

ABD’de insanlar sokaklara çıktı. Cumhuriyetçilerin başkan adayı olarak seçimlere giren ve Demokrat rakibi Hillary Clinton’ı geçerek Beyaz Saray’a girme hakkı kazanan Donald Trump yemin ederek görevine başladı. Seçim döneminde sosyal medyayı oldukça fazla kullanan Trump, Barack Obama döneminde açılan @POTUS hesabını da kullanmaya başladı.

Üstelik kullanıcıların özel bir şey yapmasına gerek yok. Obama döneminde @POTUS hesabını takip edenler, otomatik olarak Obama’nın arşivlenmiş hesabı olan POTUS44 ve bundan böyle Trump tarafından kullanılacak olan @POTUS isimli hesapları takip ediyor olacaklar.

Ancak Twitter tarafından yapılan bu geçiş işlemine hazırlıklı olmayanlar, @POTUS timeline’ında Trump’tan gelen mesajları görünce şaşırabilirler. Hatta bu durum Twitter kullanıcılarının raporlama yapmasına dahi neden oldu. Kullanıcılar hesabı takip etmemelerine rağmen Twitter’ın mesajları kendilerine yönlendirdiği şikayetinde bulundu.

twitter

twitter2

twitter3

Üstelik kullanıcılar, Trump’ın yemin töreni öncesinde @POTUS hesabını takip etmekten vazgeçseler bile, hesabı yeniden takip etmeye zorlandıklarını belirtiyor.

twitter4

Aslında aynı durum, değişime uğrayan diğer hesaplar için de geçerli. Trump yönetimi şu  anda Melania Trump için @FLOTUS, Başkan Yardımcısı Mike Pence için @VP, basın sözcüsü Sean Spicer için @PressSec ve @WhiteHouse hesaplarını kullanıyor. Eski Obama yönetiminden kalan hesaplar da, @POTUS44, @FLOTUS44, @ObamaWhiteHouse, @VP44 ve @PressSec44 olarak dönüştürüldü.

Her hesap için kullanıcılar Twitter tarafından çoğaltıldı. Tüm süreç biraz zaman aldı. Bu süreçte her iki hesaptaki kullanıcı isimleri önce düşürüldü. Takip eden saatlerde ise sürecin tamamlanması gerekiyordu ancak geçiş döneminde bir hata olduğu ortaya çıkmış durumda.

Şu an bilinen şey, @POTUS hesabının, Trump’ın yemin ettiği Cuma günü öncesinde 13.6 milyon takipçisi olduğu. Yeminin ardından ise @POTUS44’ü takip edenlerin sayısı 14.1 milyon, Trump döneminde kullanılacak olan @POTUS’ü takip edenlerin sayısı ise 14.4 milyon… Şu anda artışın Trump’ın başkanlık dönemini izlemek isteyen yeni takipçilerden mi, Obama’nın arşivlenen hesabından mı kaynaklandığı yoksa, teknik bir sorun mu olduğu net değil.

Twitter ise  konudar haberdar ve mühendisleri gelen raporları incelemeyi sürdürüyor.

twitter5

Hatta, Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, yeni Twitter arkadaşlarından dolayı sorun yaşadığını belirtenlere doğrudan mesajlarla yanıt veriyor.

twitter6

twitter7

Twitter kullanıcıları ve Trump yönetimi bu dijital dönüşüm nedeniyle alarma geçmiş durumda.

Trump yönetimi, Obama’nın yemin törenine katılım ile Trump’ın törenine katılanlar arasında kıyaslama yapan bir mesajın, RT’lenmesi üzerine Ulusal Parklar Hizmeti’nin Twitter  kullanmasını yasakladı. Twitter’daki “Trump ekibi”ne göre, hesaplarda sorun olduğu haberleri doğru değil. Ancak Twitter kullanıcılarının bir sorun olduğunu düşünmesine neden olan iki senaryo bulunuyor.

Eğer bir kullanıcı, Trump yönetiminin kullanacağı @POTUS hesabını, yemin töreni öncesinde takip etmeyi bırakarak engellediyse, aslında engellenen @POTUS44 hesabıydı. Bu nedenle Trump’ı takip etmek istemeyenler, @POTUS hesabını yeniden engellemek durumunda. Ayrıca Obama’nın arşivlenen hesabını blokladıkları için özür dilemek de isteyebilirler.

Aynı zamanda bir kullanıcı, Twitter tarafından yeni hesaba aktarılmak için takipçi olarak sayıldıktan birkaç dakika sonra @POTUS hesabını engellese de, bu işlemi bir kez daha yanmak durumunda.

Bir başka senaryo da, @POTUS hesabında sorun olduğuna ilişkin raporlar göndermek yerine, hesap engellenebilir ya da takipten vazgeçilebilir. Ancak @POTUS hesabının Twitter Topluluğu Standartlarını ihlal edip etmediği de yakından takip edilmeli. Çünkü Twitter’a göre, taciz ve istismarlarla savaşmak şirketin öncelikle politikası arasında…

 

 

 

Kaynak: www.mashable.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap