Bu uygulama işitme engelliler için konuşulanları duyuyor!

"Transcense" işitme engellilerin “duymasını” sağlıyor: Yazılım, akıllı telefonu gerçek zamanlı bir konuşma çevirmenine dönüştürüyor

17 Ekim 2014

Dünyanın yaklaşık %5’i duyma kaybı sorunu yaşıyor ve dudak okuma uzmanı bile olsalar kalabalık bir grup toplanmasında veya bir restoranda otururken tüm konuşmaları takip etmeleri neredeyse imkansız. Ama şimdi etraflarındaki tüm konuşmayı akıllı telefonda yazıya dökecek bir uygulamaya sahip olacaklar.
Thibault Duchemin önderliğindeki Transcence ekibinin aynı adlı icadı, farklı dönemlerde işitme sorunlarıyla karşılaşmış 4 mezun öğrencinin parlak buluşu.

 
“Transcense’i duyma kaybı nedeniyle profesyonel ve sosyal dışlanmaya maruz kalınmaya son vermek için geliştirdik. Transcense, işitme engelli kişiye konuşulanların ne anlama geldiğini döküyor ve bu sayede ortamla bağlantıda kalmasını sağlıyor” diyorlar.

Uygulama konuşmaları gerçek zamanlı şekilde akıllı telefonun ekranına yazı olarak döküyor. Bunu yapmak için yakındaki insanların konuşmalarını kesin olarak yakalayabilmek için birkaç telefona bağlanıp mikrofonlarını aktif hale getiriyor.
Uygulama ses tanıma algoritması kullanarak bireylere özel sesleri bir araya toplayarak her birini bir renkle gösteriyor ve bu da uygulamayı kullanana telefon ekranında kimin konuştuğunu bilmesine olanak sağlıyor.
Ayrıca işitme engelli kişi uygulamayı insanların dikkatini çekmek için dijital bir ses kullanarak konuşmak için de kullanabiliyor.
San Francisco Üniversitesi ve Berkeley’den mezun olan gençler uygulamayı iOS, web ve  son Android versiyonunda geliştirmek üzere hedefledikleri 25,000 dolarlık bütçenin yarısından fazlasını topladı bile.
Uygulamanın 1 yıllık ön aboneliği 150 dolara şimdiden mevcut ve mezunlar amaçladıkları fona ulaşırlarsa daha sonra abone olacaklar için 360 dolar olacağı öngörülüyor.
4 mezun arkadaşın hepsi işitme kaybına karşı deneyimli. Biri işitme engelli bir aileye sahip olduğu için, diğeri işitme engelli olduğu için ve öbür ikisi de Amerikan İşaret Dili okuduğu için.

Transcence, etrafta tüm olup bitenleri kayda alıp onlara ve Whatsapp tarzı bir ekranla onlara sunuyor. Böylece anlık konuşmalarda konuşulanları hemen anlayıp cevap verme şansını ve normal bir hayat sürme imkanını yakalıyorlar. 300 ses ve dilbilimi uzmanının uğrunda çalıştığı uygulama, Indiegogo sayfası üzerinden maddi desteklerinizi bekliyor. Böylece en kısa sürede piyasaya çıkma şansını yakalamış olacak.

 

 

 

İşitme engelliler için uygulama: Transcence

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap