Galaxy Note 7’nin patlama nedeni kesinleşti…

Samsung'un Galaxy Note 7 telefonlarına ilişkin başlattığı inceleme sonucunda telefonların aşırı ısınarak yanmasının nedeninin kusurlu piller olduğu bulundu.

23 Ocak 2017

Samsung’un “en iyi Android” telefon olarak piyasaya sürdüğü ancak dünya genelinde patlama ve yanma vakalarıyla gündeme oturan Galaxy Note 7’nin incelemesi sonunda tamamlandı. Teknoloji devi, sorunun kusurlu pillerden kaynaklandığını resmen duyurdu. Samsung, telefonun pillerinden başka bir sorunu olmadığını kaydetti.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yaptığı bir yazılı açıklamayla “Araştırmacılar Note 7 olaylarının nedeninin piller olduğu sonucuna vardı” dedi.

Bulgular, sorunun pillerin içerisindeki yetersiz yalıtım maddesinden kaynaklandığını gösteriyor. Bir diğer sorun ise pillerin tasarımının, içindeki elektrodların güvenli bir şekilde yerleştirilmesine olanak sağlamaması.

Eylül ayında Samsung, aşırı ısınma ve patlama şikayetleri nedeniyle 2,5 milyon telefonu geri toplatmaya başlamıştı.

Tamamlanan bu işlemin 5,3 milyar dolara (yaklaşık 20 milyar Türk Lirası) mâl olduğu ve firmaya güveni olumsuz yönde etkilediği belirtiliyor.

samsung

‘En iyi Android telefon’ diyenler olmuştu 

İlk lansmanı yapıldığında, bazı yorumcular Note 7’yi “şimdiye kadar piyasaya sürülen en iyi Android telefon” olarak tanımlamıştı.

Ağustos 2016’da piyasaya sürülen Samsung’un Note 7 modeli, Apple’ın iPhonelarına rakip olarak çıkarılan büyük ekran son model cihaz şeklinde görülüyordu.

Şirket, değiştirilen tüm telefonların güvenli olduğu konusunda ısrar ediyor. Ancak bu telefonların da aşırı ısındığına dair şikayetler gelmişti.

Şirket, benzer sorunların yakında çıkması beklenen S8 gibi yeni modellerde olmayacağını söylüyor: “Geçtiğimiz birkaç ayda alınan dersler üretim sürecimizi ve şirket kültürümüzü derinden etkiledi.”

 

 

Kaynak: www.bbcnews.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap