İngiltere merkezli startup, beste yapmak için yapay zeka kullanıyor…

Beste yapmak için yapay zeka kullanan şirketler arasında bulunan Jukedeck giderek büyüyor.

25 Ocak 2017

Jukedeck, küçük bir ücret karşılığında kullanıcıların belirli bir süre, belirli bir format ve belirli bir atmosfer oluşturulmasına olanak sağlıyor. Ancak hepsinden önemlisi bu hizmeti verirken yapay zekadan yararlanıyor.

2016 yılının Eylül ayında Google’ın sahibi olduğu yapay zeka şirketi DeepMind, yapay zekanın besteleyerek çaldığı 10 saniyelik parçalar yayınlamıştı.

Jukedeck ise bütün bir şarkının bestelemesini yapay zeka kullanarak 2015 yılından bu yana gerçekleştiriyor.

Jukedeck’in fikir babaları ise Cambridge Üniversitesi’nden arkadaş olan Patrick Stobbs ve Ed Newton-Rex… Asıl fikir Rex’in Harvard Üniversitesi’nde okuyan bir arkadaşını ziyaret ettiği  sırada katıldığı bilgisayar mühendisliği panelinde ortaya çıkmış. Panelde duydukları Rex’in, yapay zeka ile müzik besteleme fikrinin mümkün olduğuna inandırmış.

Bunun üzerine iki arkadaş Cambridge Girişimcilik ve Cambridge İnovasyon Sermayesi adlı iki kuruluştan 625,000 İngiliz sterlini (yaklaşık 2 milyon TL) yatırım bulmuş.

Jukedeck2

Bugün ise Jukedeck, aynı sektörde faaliyet göstermek isteyen 20 farklı kuruluş tarafından örnek alınıyor ve aralarında Coca-Cola İngiltere’nin de bulunduğu çok sayıda firma tarafından reklam videolarının bestelenmesi için görevlendirilmiş durumda.

Profesyonel bir müzisyenin alacağı ücretin çok daha azına hizmet verdikleri için JukeDeck’in yazılımı belirli bir süre için yapılacak bestelerde, özellikle de soundtrack ve reklamcılıkta oldukça çekici…

Ancak tabii ki bazı sınırlamalar var. Yapay zeka yazılımı söz yazmıyor, sadece enstrümantal besteler oluşturuyor. Ayrıca yazılım birkaç müzik türü ve atmosfer ile de sınırlı.

İşte JukeDeck’in yazılımı tarafından yapılan bestelere bir örnek:

Şu an için ana akım besteler hala insanlar tarafından yapılıyor. Peki JukeDeck, yapay zeka ile beste üretmenin potansiyelini nerede görüyor?

Kurucu ortaklardan Ed Newton-Rex, “Kayıt edilen müzikler mükemmeller ancak aynı zamanda statikler. Eğer bir oyun oynuyorsanız, ünlü besteci Hans Zimmerman beste yaparken yanınızda oturmayacaktır. Bence, JukeDeck’in yapay zeka yazılımı gibi tepkisel sistemler, geleceğin müziğinde büyük bir rol oynayacak” diye konuşuyor.

 

 

Kaynak: www.indy100.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap