2016’da en fazla indirilen uygulamalar

Mobil telefon kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak birçok uygulama var. Sensor Tower’ın yeni yayımladığı rapor, kullanıcıların ezici çoğunluğunun oyun uygulamaları indirdiğini gösteriyor.

17 Nisan 2016

Sensor Tower‘ın yeni yayınladığı mobil uygulama raporu Google ile Apple arasındaki rekabetin ve pazardaki oyun uygulaması hakimiyetinin son durumunu gözler önüne seriyor. Raporun aktardığına göre 2016’nın ilk çeyreğinde mobil uygulama mağazalarından toplam 17,2 milyar uygulama indirildi.

Oyun uygulamaları açık ara önde

Yılın ilk çeyreğinde indirilen mobil uygulama sayısı geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,2 daha fazla. Bunun yanında kullanıcıların en fazla uygulama indirdiği kategorilere baktığımızda önceki yıllarda olduğu gibi ”Oyun” kateogirisi açık ara farkla her iki uygulama mağazasında da ilk sırada geliyor.

2016 ilk çeyreğinde Apple App Store’dan 1,95 milyar, Google Play Store’dan ise 4,7 milyar oyun indirilmiş. Oyun kategorisi uygulama indirilme hacmi bazında Apple App Store’da en yakın rakibinden yüzde 284, Google Play Store’dan ise yüzde 404 daha büyük durumda.

Mobil oyun pazarının yıllık hacminin 34,8 milyar olduğunu göz önünde bulundurursak mobil oyun kategorisinin bu sayıları kimseyi şaşırtmaz. Oyun kategorisinden indirilen uygulama sayısını geçtiğimiz yılın aynı çeyreğiyle kıyasladığımızda ve büyüme oranlarını uygulama mağazası bazında yaptığımızda Apple lider çıkıyor. App Store’un oyun kategorisi indirilme oranı bakımından geçtiğimiz yıla göre yüzde 14 büyürken bu oran Play Store’da yüzde 1’den daha az.

2016’nın birinci çeyreğinde küresel olarak en fazla indirilen oyunlar:

1.Piano Tiles 2
2.Candy Crush Jelly Saga
3.Color Switch
4.Clash Royale
5.Subway Surfers
6.Traffic Rider
7.Clash of Clans
8.My Talking Tom
9.Candy Crush Saga
10.Temple Run 2

Kaynak: webrazzi.com

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap