1 2 2,5 3 4 5G DERKEN?

Şimdilerde pek çok ülke 4G'ye yatırım yapmak ya da 3G'den 5G'ye geçmeye çalışmak arasında kararsızlık yaşıyor ve hesap yapıyor. Her ne şekilde olursa olsun, 2020'li yıllar 5G teknolojisinin hayatımızda etkili olacağı yıllar olacak.

3 Mayıs 2015

Teknolojinin gündelik alışkanlıklarımız üzerindeki etkilerinden sık sık bahsediyoruz. Özellikle cep telefonlarının akıllanarak âdeta birer bilgisayara dönüşmesi ve internetin her an her yerden erişilebilir olmasıyla birlikte, neredeyse dijital nefes alan toplumlar hâline geliyoruz. Son zamanların tartışma konusu ise 5G.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, “4G ile zaman kaybetmeyelim, iki sene bekleyelim, 5G’ye geçelim” demesiyle dikkatleri üzerine çeken 5G hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum.

1G’den 5G’ye

1G (NMT, AMPS), telefonların kablosuz iletişim sağlayabildiği ilk jenerasyonu ifade ediyor.  Analog radyo sinyallerinin kullanıldığı 1G, sadece ses sinyallerini taşıyabiliyor. 1980’lerde ortaya çıktı ve ticari kullanımı özellikle Japonya’da yaygınlaştı.

2G (GSM, CDMA, TDMA), 1G’den temel fark olarak dijital radyo sinyallerini kullanıyor. 2G, dijital radyo sinyalleriyle sesin yanı sıra veri taşımaya da imkan sağlıyor.

2.5G (GPRS, EDGE), 2G’ye göre daha hızlı veri aktarımı, polifonik zil sesleri, java uygulamaları gibi yenilikleri içeriyor.

3G (W-CDMA, UMTS), kendisinden öncekilerden farklı olarak hem ses, hem veri hem de video sinyallerini taşıyabiliyor. Hızlı internet erişimi sayesinde tam bir internette sörf deneyimi sağlayabiliyor. Görüntülü telefon görüşmeleri de 3G sayesinde gelen bir yenilik. 3G kendinden önceki teknolojilere göre daha fazla enerji tüketiyor ve bu durum mobil cihazların bataryalarının daha çabuk bitmesi anlamına geliyor.

4G (Mobile IP), çok daha hızlı mobil internet olarak ifade ediliyor. HD kalitesinde film izleme ve görüntü aktarımına imkân veriyor. Mobil cihazlar üzerinden hızlı internet erişimiyle birlikte, bulut servisler artıyor ve akıllı ev, mobil eğitim gibi teknolojiler yaygınlaşıyor.

5G (WWWW), kendisinden öncekilerden temel farkı, mobil internet hızının 1GB gibi yüksek bir hıza erişiyor olması. Aynı zamanda 5G “World Wide Wireless Web” dünya çapında kablosuz ağ olarak da ifade ediliyor. Yüksek kapasitede veri akışının saniyeler içerisinde gerçekleşeceği bir altyapıya sahip olacak olan 5G sayesinde, mobil cihazların diğer cihazlarla olan iletişimi de hızlanacak. Akıllı telefondan erişilen yüksek çözünürlükteki bir video, rahatlıkla kablosuz ağ üzerinden televizyona aktarılabilecek ve kesintisiz izlenebilecek.

5G’nin hayatımıza getireceği iki önemli değişiklik var:

  1. Hız

5G’nin hayatımıza getireceği ilk önemli değişiklik mobil internet erişim hızında olacak. 5G, kendisinden öncekilere göre çok daha hızlı internet erişimi sunuyor. 1G ile saniyede 2KB olarak başlayan mobil veri aktarım hızının, 5G ile birlikte saniyede 1GB ve üzeri hızlara erişebileceği ifade ediliyor. Mobil internet hızının artması, hayatın her alanında her yerden internete mümkün olan en hızlı şekilde erişebilmek ve daha mobil bir hayata adım atmak anlamına geliyor.

1G (2 kbps),
2G-2,5G (14.4-64 kbps)
3G (2 Mbps)
4G (200 Mbps – 1GBps)
5G (1GB ve üzeri)

  1. Akıllı Teknoloji

 

5G ile birlikte akıllı teknoloji kullanımının yaygınlaşması planlanıyor. Nesnelerin interneti olarak da ifade edilen bu duruma göre; sensörler sayesinde akıllı evler  gerçek zamanlı olarak her an izlenebilecek, olağanüstü durumlarda gerekli yerlere uyarılar iletilebilecek.  Araçlar hem birbirleriyle veri iletişimi sağlayabilecek hem de karayolları bilgileri, trafik bilgileri gibi anlık veriler sürücülere sunulabilecek.  Genellikle sinema filmlerinde izlemeye alışkın olduğumuz akıllı teknolojiler hayatımızda yerini almaya başlayacak.

Şimdilerde pek çok ülke 4G’ye yatırım yapmak ya da 3G’den 5G’ye geçmeye çalışmak arasında kararsızlık yaşıyor ve hesap yapıyor. Her ne şekilde olursa olsun, 2020’li yıllar 5G teknolojisinin hayatımızda etkili olacağı yıllar olacak. Ürün ve hizmetlerin yanı sıra cihazlar da kendisini yenileyecek ve 5G’ye uyum sağlayacak. Bu süreçte teknolojiyi tüketen ülke olmaktan, üreten ülke olmaya doğru gelişmeler yaşamamız gerekiyor. Yeni Türkiye, teknolojiyle olan ilişkisini bu yönde geliştirdiği sürece daha güçlü bir yapıya sahip olacaktır.

Dr. Mustafa BOSTANCI

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap