E-kitap Üyelik Servisleri

Sanal kitaplara sahip olmak mı yoksa sanal bir kütüphaneye abone olmak mı? Bu iki soruya vereceğiniz cevap sizin satın alma alışkanlığınızın yönünü belirleyecek.  

12 Mart 2015

Dijital çağın yenilikleri, alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam ediyor. Sinema ve müzik endüstrisiyle başlayan değişim rüzgârı kitapları da geçtiğimiz son birkaç yıldır etkisi altına aldı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “e-kitap bizde tutar mı tutmaz mı”, “dokunmadan kitap okuyabilir miyiz”, “kitabın kokusu algımızı nasıl etkiliyor” gibi sorular hâlâ kuşaklar arası farklılıklar etkisiyle sorulmaya devam ederken artık satın alma alışkanlıkları değişmeye başladı.

Sanal kitaplara sahip olmak mı yoksa sanal bir kütüphaneye abone olmak mı? Bu iki soruya vereceğiniz cevap sizin satın alma alışkanlığınızın yönünü belirleyecek.

Günümüzde kitap okuma alışkanlıklarımızı etkileyen, okumasak bile zengin bir kütüphaneye sahip olma isteği, büyük bir kütüphaneye duyulan özlem ve onun getirdiği prestij (gösteriş) her zaman olduğu gibi hâlen bizleri cezbediyor.  Ancak bu gösteriş duygusunu ne yazıktır ki (!) e-kitaplarla sağlamak pek mümkün değil. Çünkü elle tutulur gözle görülür yer kaplayan bir kütüphane yok elimizde, sadece okuyucu bir cihaz ve e-kitap sayıları mevcut.  Benim tavsiyem elbette ki okuduğumuz kitaplardan oluşan bir kütüphaneye sahip olmak. Ancak yine de hepimizin “şu kitap da bende olmalı mutlaka bir gün okumalıyım” dediğimiz kitaplar var, olmalı da…
skoobe1

İşte yeni e-kitap üyelik servisleri, size bunu sağlayabilecek nitelikte.

Belirli bir üyelik ücreti karşılığında seçmiş olduğunuz zaman dilimi içerisinde abone olduğunuz serviste yer alan tüm e-kitaplara sınırsız erişim sağlayabiliyorsunuz. Sistem üzerinde abonelik boyunca size özel bir e-kütüphane oluşturuluyor, abonelik sonlandığında ise kütüphane erişiminize kapatılıyor.
 

bookmate

 

 
 
Yayıncı ve yazarları ilgilendiren kısma yani ücretlendirmeye gelecek olursak yapılan sözleşmeler temel alınarak, sisteme sağlanan kitap adedi, okunan kitap adedi, okunan sayfa sayısı vb. kriterlere göre yazar ve yayıncının alacağı ücretler belirleniyor. Üstelik basılı yayıncılıktaki dağıtım maliyetleri de neredeyse sıfıra inmiş olduğundan yazara ve yayıncıya düşen payda artıyor. Net bir yüzde olmasa bile %60’a yakın bir pay yazara kalıyor. Bazı sistemlerde ise kar paylaşımı esas alınmış durumda.

Özellikle kişisel yayıncılığın gelişmesiyle birlikte yeni yazarlar ve küçük yayınevlerince daha çok tercih edilmeye başlanan e-kitap abonelik servisleri, okuyucuların okuma alışkanlıklarının belirlenmesinde istatistiki bilgiler oluşturulması bakımından kolaylıklar sağlıyor. Okurların demografik özelliklerine göre (cinsiyet, yaş, dil vs.) hangi tür kitapları daha çok tercih ettikleri, hangi günler ve günün hangi saatlerinde daha çok okudukları, hangi yazarların daha çok okunduğu gibi yayıncılar açısından önem taşıyabilecek sorulara cevap bulmanız daha kolay. Ayrıca sistem, kullanıcıların beğenilerine göre yeni çıkan kitaplar, yeni yazarlar gibi okurlarına tavsiyelerde de bulunuyor.

Şu anda ülkemizden Alman Skoobe firması ile Rus Bookmate firmasına üye olup farklı dillerden (Türkçe kitaplar da dahil) on binlerce kitaba erişim sağlayabilirsiniz.

Skoobe Türkiye: http://www.hangarreklam.com.tr/skoobe/okuyucu.asp

Bookmate: https://bookmate.com/

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap