Güvenli bir Seyahat için Öneriler

27 Temmuz 2015

Yaz döneminde seyahatlerimiz sıklaşabiliyor. İş veya turizm amacı ne olursa olsun, seyahat ederken bilgi güvenliğimizi sağlamak için gözden kaçırmamız gereken bazı önemli noktalar var.

yazı 1

Yola çıkmadan verilerinizi yedekleyin

Telefonunuzu, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı yanınıza alıyorsanız içlerindeki önemli verileri yedekleyip evde bırakmayı ihmal etmeyin. Bu sayede, cihazlarınızın çalınması, kaybolması veya suya düşmesi halinde veri kaybınız daha az olacaktır.

Cihazlarınızı gözünüzün önünden ayırmayın

Özellikle tatil amaçlı yaptığımız seyahatlerde normale göre biraz daha rahat davranabiliyoruz. Tatil beldelerinin dolandırıcıların öncelikli hedefleri arasında olmalarının sebeplerinden birisi de turist olarak girdiğimiz bu rahat kafa yapısıdır. Bu rahatlığın cihazlarınızın çalınmasına yol açmaması için genel kural olarak telefonunuzu, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı halka açık yerlerde gözünüzden ayırmayın.

Gizli veya hassas verileri yanınızda götürmeyin

Sadece tatile giderken değil, iş seyahatlerinizde de cihazlarınızda o seyahatinizle ilgili olmayan hassas veya gizli verileri taşımayın. Bir ihale için yollara düştüyseniz başka bir müşteriye ait maliyetlerin, şartnamelerin veya başka hassas bilgilerin yanınızda olmasına gerek yoktur. Aynı şekilde, tatile gidiyorsanız tatilde lazım olmayacak şirket bilgilerini taşımanız cihazınızın çalınması halinde hasarın gereksiz büyümesine neden olacaktır. Batılı istihbaratçıların, emniyetçilerin ve savunma sektörü şirketlerinin satışçılarının belli bir müşteriyi veya ülkeyi ziyaret ettiklerinde, taşınabilir cihazlarında çoğunlukla sadece o ülke veya müşteriyle ilgili verilerin bulunmasının başlıca nedeni budur. Bizler ajan değiliz tabii ki ama tatilde tabletimizi kaybettiğimiz için de şirketlerimizi sıkıntıya düşürmek istemeyiz. Bu nedenle seyahat ederken yanınıza sadece o seyahatle ilgili verileri almanızda fayda olacaktır.

Diskinizi şifreleyin

Taşınabilir bilgisayarınızdaki diskin şifreli olması bilgisayarınızı çalan veya bulan kişilerin verilerinize ulaşmasını zor duruma göre de imkansız hale getirecektir. Bu nedenle özellikle seyahatlerde disk şifrelemesi için internette bulabileceğiniz ücretsiz yazılımlardan birisini kullanmak kaybınızın yol açabileceği zararın büyümesini önleyecektir.

Halka açık bilgisayarlarda dikkatli olun

Gittiğiniz otelde genel kullanıma açık bilgisayarlar olabilir, bunları kullanırsanız dikkatli olmakta fayda var. Bu tür genel kullanıma açık bilgisayarlarda genel kural olarak kullanıcı adı ve parola kullanarak giriş yapmanızı gerektiren hiçbir sayfayı ziyaret etmemeniz çok önemlidir.

Kablosuz ağlara dikkat edin

Otelde, kafede, restoranda veya eviniz dışında bağlandığınız kablosuz ağların güvensiz olduğunu kabul edin. Bu ağlara benim gibi kötü niyetli birisi de sadece garsona şifreyi sorarak bağlanabilir. Aynı kablosuz ağa bağlandıktan sonra da internet üzerinden yazdığınız ve okuduğunuz her şeye kolaylık erişebilirim.  Bu nedenle, özellikle kullanıcı adı ve parola ile giriş yaptığınız sitelerin adreslerinin “https://” ile başladığından emin olun.

Aşağıda göreceğiniz gibi Dijitalhayat sitesine bağlanırken bağlantımız şifre değil. Siteye haber okumak amacıyla bağlandığımız ve herhangi bir hassas verimizi paylaşmadığımız için bağlantının şifreli olmasına gerek yoktur.

yazı 2

Öte yandan www.turkiye.gov.tr gibi hizmet veren bir sayfaya bağlanırken bağlantımız şifreli olmalıdır ki, kablosuz ağ üzerindeki bağlantıları dinleyen bir saldırgan bilgilerimize ulaşamasın. Şifreleme işleminin yapıldığını bağlantımızın “https://” ile başlamasından anlayabiliriz.

Tatil beldeleri, oteller veya iş merkezleri gibi saldırganların yoğun olarak hedef alabileceği yerlerde bağlantının gerçekten şifrelendiğinden emin olmak için adres çubuğundaki kilit işaretine tıklayarak görebilirsiniz.

yazı 3

USB belleklere dikkat edin

Promosyon olarak verilebilecek veya bir gün önceki tekne turunda çekilen fotoğrafların olduğu ya da konferans sunumlarının bulunduğu USB bellekler zararlı yazılım barındırabilir. Bu tür bir USB belleği mümkünse kullanmayın, kullanmak zorunda kalırsanız mutlaka virüs taramasından geçirin.

Cihazlarınızı tamamen kapatın

Evde olduğunuz zaman dizüstü bilgisayarınızın ekranını kapatarak “uyutmak” bir seçenek olabilir ancak seyahat ederken cihazınızı kapattığınızdan emin olun. Bu sayede cihazını bulabilecek birinin verilerinize ulaşmasını biraz daha zorlaştırmış olursunuz.

Cihazlarda parola kullanın

Telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarınızı açılırken bir parola soracak şekilde ayarlayın.

Paylaşımlarınızı kapatın

Ofis ortamında paylaştığınız klasörleriniz veya torrent benzeri dosya paylaşım yazılımlarını kapatın. Bu sayede hem istenmediğiniz kişilerle verilerinizi paylaşmamış olursunuz.

Evdekini unutmayın

Evinizde kablosuz modem kullanıyorsanız evden çıkarken kapatmakta fayda olacaktır.

Evden çıkarken çiçekleri sulamayı da unutmayın, hepinize güvenli seyahatler dilerim.

 

 

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap