Sosyal Medya Üzerine…

Sosyal Medya son günlerde sıklıkla kullanılan bir kavram ve tanımlanması oldukça zor olan bir terim. Sosyal medya derken hem her tür medyanın sosyal bir yanının olduğunu, hem de bir faaliyeti, bir yazılım aracını ya da bir platformu kastediyor olabilirsiniz.

7 Ağustos 2014

Sosyal Medya son günlerde sıklıkla kullanılan bir kavram ve tanımlanması oldukça zor olan bir terim. Sosyal medya derken hem her tür medyanın sosyal bir yanının olduğunu, hem de bir faaliyeti, bir yazılım aracını ya da bir platformu kastediyor olabilirsiniz. Sosyalleşebilen medyanın izi yüz yıl öncesine, gazetelere mektup göndermeye kadar götürülebilmektedir. Türkiye’de “Gezi” süreci ve sonrası sosyal medyanın popülaritesini daha da artırmış ve gelişmelerin seyri sosyal medyaya karşı bir savunma pozisyonu alınmasına neden olmuştur. Öncelikle belirtmek gerekirse sosyal medya kendi başına bir yaşama sahip değildir. Bir başarıdan veya başarısızlıktan sorumlu değildir. Sosyal medya doğru haber ve bilgi akışını gerçekleştirmez. Bizler sosyal medyayı kullanarak doğru haber ve bilgileri dolaşıma sokar veya dezenformasyona dayalı bir akış gerçekleştiririz. Yaşanan olayların olumlu bir yanı sosyal medyayı anlama çabalarını hızlandırmış olmasıdır. Okuduğunuz bu yazı ve daha başka içerikler bunun görünür sonuçlarından biridir ve bu nedenle önemsenmesi gerekir.

Yaygın bir arama motorunun “sosyal medya” kavramına karşılık gelen sonuçları 17 Temmuz 2014 tarihi itibariyle şöyledir: “Yaklaşık 3.240.000 sonuç bulundu (0,28 saniye)”. Yükseköğretim Kurulu bünyesinde bulunan Ulusal Tez Arşivi’ne giriş yapıp “Aranacak Kelime(ler)” bölümüne “Sosyal Medya” yazdığınızda tarama sonucunda 67 kayıt bulunduğu bilgisine ulaşmaktasınız (17 Temmuz 2014). Aynı arama motorunun “social media” kavramına karşılık gelen sonuçları ise yine 17 Temmuz 2014 tarihi itibariyle şöyledir: “Yaklaşık 569.000.000 sonuç bulundu (0,46 saniye)” . Doktora ve bazı yüksek lisans tezlerine tam metin erişim olanağı sağlayan ve 1997 yılından günümüze kadar erişilebilir olan ProQuest Dissertations & Theses Global veritabanının içerdiği sonuç sayısı 13302’dir.

Bu bilgilerin bize öğrettiği şey özlüce şudur: Bugün sosyal medyayı, önemini, özelliklerini ve sonuçlarını anlama çabaları büyük ölçüde uluslararası birikimden beslenmektedir. Bu birikimin Türkiye’ye odaklanan araştırmalarla desteklenmesi gerekmektedir. Sosyal medyadaki haber ve bilgi akışından etkin kriz yönetiminde sosyal medyanın rolüne, dijital medya okuryazarlığı eğitiminden online sivil ve politik katılıma, siyasal iletişim için sosyal medya kullanımından sosyal medyanın eğitim ve güvenlikle ilişkisine kadar bir çok konunun incelenmesi gerekiyor ve bu konuda üniversitelere büyük görev düşüyor. Sosyal medyayı anlama çabaları bu araştırmalarla daha da güçlenecek böylelikle sosyal medyaya ilişkin daha çok şey bilme ve söyleme olanağı doğacak. Bu araştırmalar kuşkusuz öncelikle politika üreten merkezlerin faaliyetlerini güçlendirecek. Bu platformda sizlere söz konusu başlıklara ve bunlar arasında ilişkilere ilişkin özlü bilgiler vermeye çalışacağız.

Doç. Dr. Hakan AYDIN

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap