Kişisel Yayıncılık

Osmanlı’da matbaanın Avrupa’ya göre geç kabul edilmesinin nedenleri, matbaayı kurup işletebilecek teknik bilginin olmayışı, kağıt yetersizliği, yayınlanan kitapların toplumun hangi kesimlerine ulaşacağı ve kitap fiyatlarının yüksek olmasıydı.

7 Ağustos 2014

Osmanlı’da matbaanın Avrupa’ya göre geç kabul edilmesinin nedenleri, matbaayı kurup işletebilecek teknik bilginin olmayışı, kağıt yetersizliği, yayınlanan kitapların toplumun hangi kesimlerine ulaşacağı ve kitap fiyatlarının yüksek olmasıydı. O dönem yazma eserlere karşı matbaanın gelişmesini nasıl ki dönemin hattatları bir tehdit olarak algılamış ve endişeyle tepki göstermiş ise, günümüzde de başlangıçta basılı yayıncılığa karşı dijital yayıncılığın gelişmesi benzer biçimde tepkiyle karşılandı.Fakat şimdilerde bunun bir tehdit olmadığı anlaşıldı ve yayıncılık sektörü, basılı yayıncılığın yanı sıra dijital yayıncılığa da ilgi göstermeye başladı. Bununla birlikte geleneksel yayıncılık yapan yayınevleri paralel yayıncılığa geçmeye yani kitapların basılı ve elektronik versiyonlarını birlikte yayınlamaya başladı.
Şimdilerde ise gelişen bilgi ve iletişim teknolojileriyle birlikte bilgi paylaşımının hızlanması, iletişimin kolaylaşması ve hızla artan sosyal medya araçlarının yaygınlaşmasıyla özellikle sosyal paylaşım sitelerinde ve bloglarda yapılan metin, video, müzik ve fotoğraf gibi paylaşımlarla aslında herkes basit anlamında “kişisel yayıncılık” yapmakta…Teknolojinin ve internetin bu özelliğini kullanabilen okurun yayıncılıktan beklentileri de değişiyor ve hatta kimi zaman geleneksel yayıncılık bu okurların ihtiyaçlarını karşılayamamakta… Buna bağlı olarak yayıncılık sektöründe farklı yayıncılık biçimleri gelişti ve değişen ihtiyaçlarla da çeşitlenmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yazar için önemli olan kitaplarını çok sayıda okura kısa zamanda ulaştırmak ve yeniden yazabilecek kadarkazanç sağlamaktır. Okur için önemli olan ise farklı türlerdeki kaliteli yazarların çeşitli kitaplarına dilediği anda ve daha uygun fiyata ulaşabilmektedir. Yazarın ve okurun bu ihtiyaçlarına cevap veren yeni yayıncılık yöntemlerinden biri “kişisel yayıncılık” tır.
Kişisel yayıncılık; geleneksel yayıncılıkta yayınevinin yaptığı tüm işlemlerle yazarın kendisinin ilgilenmesidir. Şimdilerde “destekli kişisel yayıncılık” adıyla da çeşitlenen bu yayıncılık yönteminde yazar bütün masraflarını karşılamakkaydıyla kitaplarını özgürce ve her anlamda dilediği gibi(görünüm, cilt, tipografi vb.) düzenlemekte, yayınevi ise yazara yasal zorunluluklar (ISBN, bandrol gibi) ve editöryel anlamda destek sağlamaktadır. Bunun yanı sıra “online kişisel yayıncılık” imkanı sunan yayıncılık siteleri de mevcuttur. Yazarların online olarak kitaplarını yayınlaması ve okurlarıyla karşılıklı etkileşim halinde olabilmesi hem yazarların gelişmesini hem de okurların yazarı yönlendirmesini sağlar. Böylelikle okur ve yazar düşüncelerini/eleştirilerini paylaşarak kitabı birlikte hazırlamış olurlar.
Kişisel yayıncılığın yazar, yayıncı ve okur açısından sağladığı avantajlar şunlardır:

YAYINCILAR AÇISINDAN

 • Depo ve dağıtım maliyetlerini azaltır.
 • Maliyetli kitap dizileri/kitap setleri, kişisel yayıncılık yoluyla çok daha ucuza yayınlanabilir.
 • Talep edildikçe baskı / isteğe bağlı yazdırma yöntemi (POD-Print On Demand)yayıncılık maliyetlerini düşürür.
 • Çok hızlı üretim imkanı sunar ve baskı süresini azaltır.
 • Doğaya ve çevreye duyarlılığı artırır.

 

YAZARLAR AÇISINDAN

 • Okura kitaplarıyla doğrudan ulaşabilmesini sağlar.
 • Yeni yazarlara tanınmaları için bir fırsat sunar.
 • Okurların yayınevlerine olan ilgisinin yazarlara yönelmesini sağlar.
 • Yazarın sadece kitabıyla gündeme gelmesini sağlar.
 • Kapak, tasarım, sayfa kalitesi, cilt tipi vb. konularda yazarın söz sahibi olmasını sağlar.

 

OKUR AÇISINDAN

 • Yazarla okur arasındaki unsurları ortadan kaldırır.
 • Daha uygun fiyatla kaliteli kitaplara ulaşabilmesini sağlar.
 • Okurların herhangi bir mekana ve zamana bağlı kalmaksızın kitap satın alabilmesini sağlar.

 

Kişisel yayıncılıkta iyi olmayan kitaplarında piyasa çıkabiliyor olması bir dezavantaj olarak görülse de bu aslında dezavantajdan ziyade kaliteli kitapların öne çıkmasını ve iyi yazarların yayıncılık sektörü içinde tanınmasını sağlayacak bir avantaj bence…

Son olarak kişisel yayıncılıkta yazarlar açısından önemli ve unutulmaması gereken bir konu da, sınırsız konu ve tür arasındaki kitaplar arasında öne çıkabilmek için bir türü benimseyip yazarlar dünyasında tanınana dek bu alanda yayınlar üretmesidir. Ayrıca yazarların kitap yazmış olmak için yazmak yerine okuruna saygı duyan ve gerekli özeni göstererek editöryel açıdan da kaliteli kitaplar sunması gerekir.

 

Işık Önder

 lightleader@gmail.com

trtradyo1
Bizi Takip Edin

Bu habere yorum yap